Archiwum

Nadanie szkole w Sabniach imienia Heleny Mniszek

W niedzielę 1 września 2002 roku gimnazjum w Sabniach było jedyną szkołą w powiecie, która w przeddzień oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego, tętniła życiem, choć trochę inaczej. Był to dla szkoły szczególny dzień, w którym odbyła się uroczystość nadania gimnazjum imienia Heleny Mniszek. Wszystko zaczęło się o godzinie 13.00 powitaniem gości przez dyr. szkoły Annę Chmiel oraz mszą świętą, celebrowaną przez ordynariusza diecezji drohiczyńskiej ks. bp. Antoniego Dydycza. Biskup poświęcił sztandar oraz odsłoniętą tablicę pamiątkową.
Parę dni wcześniej przed Urzędem Gminy w Sabniach odsłonięto pomnik upamiętniający autorkę "Trędowatej" (...).

Jak poinformowała nas Anna Chmiel dyrektor gimnazjum im. Heleny Mniszek, przygotowania do nadania szkole imienia trwały przez cały ubiegły rok szkolny. Wybranie patrona szkoły było w Sabniach rzeczą bardzo naturalną, gdyż Helena Mniszek związała swoje życie z tą miejscowością i w tej gminie spoczęły jej prochy. Podczas przygotowań do nadania imienia, dyrekcja szkoły i władze gminy nawiązały kontakt z rodziną autorki, a konkretnie z wnuczką Marią Darkiewicz, zaś przez internet od prawnuka ściągnięto maksimum informacji o Helenie Mniszek.

Cennymi informacjami służyły także panie Lucyna Maksimiak z Hołowianek i Leokadia Tomczuk z Sabni pamiętające patronkę za jej życia. W ciągu roku szkolnego uczniowie także zdobywali informacje na ten temat, i w części mieli już okazję podzielić się swą wiedzą podczas Dnia Regionu zorganizowanego w gimnazjum w czerwcu przed wakacjami.

Uroczystości towarzyszyła wystawa pamiątek, zdjęć i pierwszych wydań książek Heleny Mniszek, przygotowana przez dyr. biblioteki w Sabniach Marię Popławską.

Źródło: Powyższy artykuł ukazał się w Gazecie Sokołowskiej

Autorzy

Wszystkie fotografie pochodzą z albumów rodzinnych (głównie z Kuchar i Bronnej Góry). Większość zdjęć wykonał mój dziadek © Jan Ficki. Portrety Heleny Mniszek to produkcje przedwojennych zawodowych fotografów. Skany z odbitek na potrzeby witryny są mojego autorstwa. Teksty: Barbara Wachowicz, Stanisław Radomyski, Maria Ficka, Maria Darkiewicz i moje.